धेरैजसो नीति यथावत् राख्दै मौद्रिक नीतिको पहिलो त्रैमासिक समीक्षा सार्वजनिक


मंसिर १०, शुक्रबार २०७८
काठमाण्डौ – नेपाल राष्ट्र बैंकले धेरैजसो नीतिलाई निरन्तरता दिँदै चालु आर्थिक वर्षको मौद्रिक नीतिको पहिलो त्रैमासिक समीक्षा सार्वजनिक गरेको छ ।

राष्ट्र बैंकले चासोमा रहेको सीडी रेसियो अर्थात् कर्जा–निक्षेप अनुपात र तथा शेयर धितोमा कर्जासम्बन्धी व्यवस्थालाई निरन्तरता दिएको छ । शेयर बजारका लगानीकर्ताले मौद्रिक नीतिको समीक्षामार्फत शेयर धितो कर्जामा यसअघि गरिएको व्यवस्था परिमार्जन गर्नुपर्ने माग राखेका थिए ।

राष्ट्र बैंकले चालु आर्थिक वर्षको मौद्रिक नीतिमा एक व्यक्ति वा संस्थाले एक बैंकबाट चार करोड र समग्र बैंकिङ प्रणालीबाट १२ करोड रुपैयाँसम्म मात्रै शेयर धितोमा कर्जा लिन पाउने व्यवस्था गरेको थियो । त्रैमासिक समीक्षामार्फत यो व्यवस्थामा परिवर्तन हुने अपेक्षा गरिए पनि राष्ट्र बैंक यसमा मौन बसेको हो ।

राष्ट्र बैंकले आयात प्रतीत पत्र खोल्दा अनिवार्य रूपमा नगद मार्जिन राख्नुपर्ने व्यवस्था गरेर आयातमा केही कडाइ गरेको छ । गैर–आवासीय नेपाली तथा यस्ता नेपालीहरू संलग्न विदेशी संस्थाहरूबाट विदेशी मुद्रामा निक्षेप सङ्कलनको व्यवस्थालाई भने केही सरल बनाइने राष्ट्र बैंकले जनाएको छ ।उज्यालो

Leave A Reply

Your email address will not be published.