कृषि गणना शुरु, बैतडीमा ५४ गणक र १२ सुपरीवेक्षक खटाइयो

मेलौली न्यूज
बैसाख ०६ मगंलबार,२०७९

बैतडी–बैतडीमा पनि कृषि गणना शुरु भएको छ । आज देखि बैतडीमा कृषि गणना शुरु भएको जिल्ला कृषि गणना कार्यालय बैतडीका प्रमुख सुरेन्द्र प्रशाद पन्तले जानकारी दिए ।

जिल्लाका १ सय ४४ ओटा गणना क्षेत्रमा कृषि गणना गर्न गणक र सुपरीवेक्षक खटाइको उनले बताए । उनका अनुसार कृषि गणनाका लागि ५४ जना गणक र १२ जना सुपरिवेक्षक खटाइएका छन् । जेठ १९ गते सम्म सञ्चालन हुने गणनामा गणकहरुले नमूना क्षेत्रमा गएर कृषकहरुको अवस्था, उपयोग र उपभोग गरेको जमीन, जमीनको आकार, खेतीको अवस्था, पशुपालनको अवस्था लगायतका बारेमा जानकारी लिनेछन ।

तथ्याङक संकलनका लागि घरघरमा आएका गणकहरुलाई सत्य तथ्य विवरण टिपाएर सहयोग गर्न कृषि गणना कार्यालय बैतडीले जिल्लावासीलाइ अपिल समेत गरेको छ । कृषि क्षेत्रको दिगो विकासका लागि नीति निर्माण तथा योजना तर्जुमा गर्न सघाउ पु¥याउन, कृषि बनोट सम्बन्धी तथ्याङक संकलन गर्न कृषि गणनाको मुख्य उदेश्य रहेको छ ।

यसअघि विसं २०६८ मा कृषि गणना भएको थियो । केन्द्रीय तथ्याङ्क विभागले प्रत्येक १०/१० वर्षमा कृषि गणना सुरु गर्दै आएको छ यो सातौँ कृषि गणना हो । नेपालमा पहिलो कृषि गणना २०१८ सालमा भएको थियो ।

सगुन खबर अनलाईनबाट

Leave A Reply

Your email address will not be published.